Lrd Hopewell RD over Platte River
Good Condition41 years old53 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 3.9m W Jct Sth 80 |
| Carries | Lrd Hopewell RD |
| Crosses | Platte River |
| Coordinates | 42.92689, -90.50133 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.7 ft (30.7 m) |
| Max Span | 98.8 ft (30.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 242.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22008200000000 |