Cth D over Crow Branch
Good Condition17 years old275 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.0m S Jct Cth E |
| Carries | Cth D |
| Crosses | Crow Branch |
| Coordinates | 42.89760, -90.50965 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 58.4 ft (17.8 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 176.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 275 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22019300000000 |