Cth N over Grant River
Good Condition27 years old352 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.4m N Jct Sth 133 |
| Carries | Cth N |
| Crosses | Grant River |
| Coordinates | 42.72008, -90.81919 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 169.9 ft (51.8 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 435.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 352 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22017700000000 |