Lrd E Haas Lane (d over Br Grant River
Good Condition42 years old50 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.1m N Jct Sth 133 |
| Carries | Lrd E Haas Lane (d |
| Crosses | Br Grant River |
| Coordinates | 42.72300, -90.84394 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 12.5 ft (3.8 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 63.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22092600000000 |