Lrd Irish Hollow R over Marlow Br
Good Condition38 years old78 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.3m N Jct Cth U |
| Carries | Lrd Irish Hollow R |
| Crosses | Marlow Br |
| Coordinates | 42.76411, -90.81025 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Area | 54.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 78 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22096200000000 |