Lrd Slabtown RD over Grant River
Good Condition24 years old106 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.5m N Jct Sth 35 |
| Carries | Lrd Slabtown RD |
| Crosses | Grant River |
| Coordinates | 42.83339, -90.84019 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 102.4 ft (31.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 246.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 106 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22020100000000 |