Sth 35-sth 81 over Grant River
Good Condition17 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 5.0m N Jct Cth N |
| Carries | Sth 35-sth 81 |
| Crosses | Grant River |
| Coordinates | 42.81467, -90.83390 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 324.1 ft (98.8 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 1156.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 921 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22022600000000 |