Lrd Evergreen RD over Ush 151
Good Condition22 years old2,100 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.6 Mi E Jct Eastside RD |
| Carries | Lrd Evergreen RD |
| Crosses | Ush 151 |
| Coordinates | 42.72574, -90.44173 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 283.5 ft (86.4 m) |
| Max Span | 144.0 ft (43.9 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 803.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,100 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22020400000000 |