Ush 151 NB over Business Ush 151
Good Condition22 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.0m N Jct Sth 80 |
| Carries | Ush 151 NB |
| Crosses | Business Ush 151 |
| Coordinates | 42.73279, -90.43360 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 234.9 ft (71.6 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 930.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22020500000000 |