Lrd Mineral ST over Roundtree Branch
Good Condition24 years old3,210 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.3m W Jct Ush 151 |
| Carries | Lrd Mineral ST |
| Crosses | Roundtree Branch |
| Coordinates | 42.73275, -90.46136 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 98.8 ft (30.1 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Area | 448.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,210 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22021400000000 |