Lrd Pigeon River R over Pigeon River
Good Condition34 years old161 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.3m W Jct Cth N |
| Carries | Lrd Pigeon River R |
| Crosses | Pigeon River |
| Coordinates | 42.78594, -90.81606 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 125.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 161 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22012800000000 |