Lrd Hay Creek RD ( over Hay Creek
Good Condition35 years old33 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 0.3m N Jct Ush 8 |
| Carries | Lrd Hay Creek RD ( |
| Crosses | Hay Creek |
| Coordinates | 45.54442, -90.35222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 101.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 33 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50005700000000 |