Lrd Old Ush 8 over Hay Creek
Fair Condition105 years old111 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 2.8m W Jct Sth 13 |
| Carries | Lrd Old Ush 8 |
| Crosses | Hay Creek |
| Coordinates | 45.53378, -90.36431 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.2 ft (8.9 m) |
| Max Span | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 71.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1921 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 111 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P50000300000000 |