Lrd E Main DR over Wind Lake Drainage Canal
Poor Condition61 years old293 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.8m S Jct Cth K |
| Carries | Lrd E Main DR |
| Crosses | Wind Lake Drainage Canal |
| Coordinates | 42.76378, -88.16716 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 108.9 ft (33.2 m) |
| Max Span | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 325.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 293 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51005100000000 |