Sth 36/sth 83 SB over Wind Lake Drainage Canal
Fair Condition59 years old6,800 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.4m N Jct Cth D |
| Carries | Sth 36/sth 83 SB |
| Crosses | Wind Lake Drainage Canal |
| Coordinates | 42.74751, -88.21258 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 194.2 ft (59.2 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 828.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,800 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51005700000000 |