Cth C-spring ST over IH 41/94
Fair Condition12 years old3,700 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.7 Mi E Jct Sth 20 |
| Carries | Cth C-spring ST |
| Crosses | IH 41/94 |
| Coordinates | 42.73324, -87.95424 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 206.7 ft (63 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 62.3 ft (19 m) |
| Deck Area | 1,197 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,700 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51013100000000 |