IH 41 Sb/ih 94 EB over Lrd Kraut RD
Good Condition7 years old48,000 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 4.8 Mi E Jct Cth G |
| Carries | IH 41 Sb/ih 94 EB |
| Crosses | Lrd Kraut RD |
| Coordinates | 42.74263, -87.95428 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 116.5 ft (35.5 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 74.8 ft (22.8 m) |
| Deck Area | 809.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 48,000 (2021) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 921 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51013200000000 |