Sth 20 over E Br Root River Canal
Good Condition6 years old9,600 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 3.7 Mi E Jct Ush 45 |
| Carries | Sth 20 |
| Crosses | E Br Root River Canal |
| Coordinates | 42.73201, -87.98217 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 43.3 ft (13.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Area | 253.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,600 (2022) |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51015900000000 |