Lrd Ives Grove RD over E Br Root River Canal
Good Condition22 years old52 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.2m E Jct Sth20 |
| Carries | Lrd Ives Grove RD |
| Crosses | E Br Root River Canal |
| Coordinates | 42.73283, -87.98210 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 74.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 52 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51011400000000 |