Cth F over Taylor Hollow CR
Good Condition19 years old334 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 2.2m North Of Sth 60 |
| Carries | Cth F |
| Crosses | Taylor Hollow CR |
| Coordinates | 43.23389, -90.62667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Area | 80.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 334 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52025700000000 |