Cth U over Knapp Creek
Fair Condition56 years old87 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 1.2m W Jct Cth F |
| Carries | Cth U |
| Crosses | Knapp Creek |
| Coordinates | 43.29108, -90.65044 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 132.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 87 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P52009700000000 |