Sth 80 over Pine River
Fair Condition50 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 1.5m N Jct Cth I |
| Carries | Sth 80 |
| Crosses | Pine River |
| Coordinates | 43.48427, -90.36405 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 164.7 ft (50.2 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 637.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52005400000000 |