Sth 80 over Pine River
Fair Condition40 years old1,400 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.2m N Jct Cth C |
| Carries | Sth 80 |
| Crosses | Pine River |
| Coordinates | 43.48672, -90.36414 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 153.2 ft (46.7 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 527.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,400 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52009300000000 |