Lrd Shellington DR over Pine River
Fair Condition59 years old23 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.2m S Jct Sth 80 |
| Carries | Lrd Shellington DR |
| Crosses | Pine River |
| Coordinates | 43.48000, -90.36528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 68.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P52011700000000 |