Cth Ba over Br Willow Creek
Good Condition29 years old600 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 1.2m S Jct Sth 58 |
| Carries | Cth Ba |
| Crosses | Br Willow Creek |
| Coordinates | 43.29750, -90.30139 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 52.8 ft (16.1 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 157.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52018800000000 |