Lrd Wallace Lane ( over Ash Creek
Good Condition40 years old15 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m S Jct Cth O |
| Carries | Lrd Wallace Lane ( |
| Crosses | Ash Creek |
| Coordinates | 43.27250, -90.36667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 37.7 ft (11.5 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 90.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52009000000000 |