Cth O over Br Ash Creek
Good Condition19 years old466 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 1.8m W Jct Cth Oo |
| Carries | Cth O |
| Crosses | Br Ash Creek |
| Coordinates | 43.26361, -90.38000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 26.6 ft (8.1 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 73.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 466 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52025100000000 |