Sth 80 over Ash Creek
Good Condition27 years old3,200 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 2.5m N Jct Cth Y |
| Carries | Sth 80 |
| Crosses | Ash Creek |
| Coordinates | 43.29217, -90.41974 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 80.4 ft (24.5 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 353.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,200 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52022100000000 |