Sth 80-s Main ST over Drainage Channel
Good Condition33 years old3,158 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.9m N Jct Cth Oo |
| Carries | Sth 80-s Main ST |
| Crosses | Drainage Channel |
| Coordinates | 43.32861, -90.38667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 68.2 ft (20.8 m) |
| Max Span | 9.5 ft (2.9 m) |
| Deck Area | 278.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,158 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52017000000000 |