Sth 80-main ST over Pine River
Good Condition33 years old5,200 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.8m N Jct Cth Oo |
| Carries | Sth 80-main ST |
| Crosses | Pine River |
| Coordinates | 43.32734, -90.38764 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 199.8 ft (60.9 m) |
| Max Span | 66.6 ft (20.3 m) |
| Deck Width | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Area | 1132.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,200 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52016600000000 |