Ush 14 over Pine River
Fair Condition46 years old3,600 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 3.9m E Jct Cth Zz |
| Carries | Ush 14 |
| Crosses | Pine River |
| Coordinates | 43.34361, -90.39448 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 201.1 ft (61.3 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 1121.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,600 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52006300000000 |