Lrd Campus DR over Brush Creek
Poor Condition60 years old117 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.2m N Jct Ush 14 |
| Carries | Lrd Campus DR |
| Crosses | Brush Creek |
| Coordinates | 43.34444, -90.39778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 36.7 ft (11.2 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 103.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 117 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P52070200000000 |