Cth F over Beebe Hollow Creek
Fair Condition34 years old136 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 2.3m S Jct Cth X |
| Carries | Cth F |
| Crosses | Beebe Hollow Creek |
| Coordinates | 43.29472, -90.61028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 128.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 136 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52016800000000 |