Sth 56-sth 80-main over Pine River
Fair Condition37 years old4,600 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 3.1m E Jct Sth 80 To N |
| Carries | Sth 56-sth 80-main |
| Crosses | Pine River |
| Coordinates | 43.34611, -90.38655 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 272.3 ft (83 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Area | 1,328 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,600 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52010800000000 |