Lrd Over The Hill over Cherry Valley Creek
Fair Condition29 years old55 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 1.3m S Jct Cth A |
| Carries | Lrd Over The Hill |
| Crosses | Cherry Valley Creek |
| Coordinates | 43.52611, -90.53056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 40.4 ft (12.3 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 97.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52020300000000 |