Sth 60 over Knapp Creek
Good Condition28 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m E Jct Cth W |
| Carries | Sth 60 |
| Crosses | Knapp Creek |
| Coordinates | 43.20529, -90.63944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 104.3 ft (31.8 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 368.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52017700000000 |