Lrd Winding Way DR over Knapp Creek
Fair Condition43 years old46 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.7m N Jct Cth W |
| Carries | Lrd Winding Way DR |
| Crosses | Knapp Creek |
| Coordinates | 43.22856, -90.63675 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 84.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52007600000000 |