Cth B over Br Honey Creek
Poor Condition73 years old860 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 1.5m W Jct Cth Hk |
| Carries | Cth B |
| Crosses | Br Honey Creek |
| Coordinates | 42.54897, -89.75155 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.6 ft (8.1 m) |
| Max Span | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 68.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 860 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23096200000000 |