Cth S over Dry Run
Fair Condition26 years old309 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.1m N Of Cthx |
| Carries | Cth S |
| Crosses | Dry Run |
| Coordinates | 44.69295, -92.16578 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 8.2 ft (2.5 m) |
| Deck Area | 51.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 309 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47001500000000 |