Cth A over Br Rush River
Fair Condition79 years old202 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 3.6m S Jct Ush 10 |
| Carries | Cth A |
| Crosses | Br Rush River |
| Coordinates | 44.62317, -92.33664 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 130 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1947 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 202 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47090600000000 |