Lrd 380th ST over Br Rush River
Fair Condition61 years old58 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 1.8m N Jct Sth 35 |
| Carries | Lrd 380th ST |
| Crosses | Br Rush River |
| Coordinates | 44.58728, -92.31974 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 63.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47091300000000 |