Lrd East River Rd- over Br Rush River
Good Condition35 years old225 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.4m S Jct Cth A |
| Carries | Lrd East River Rd- |
| Crosses | Br Rush River |
| Coordinates | 44.62094, -92.32570 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.6 ft (7.5 m) |
| Max Span | 6.2 ft (1.9 m) |
| Deck Area | 61.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 225 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47095000000000 |