Cth A over Br Rush River
Good Condition46 years old186 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 3.8m S Jct Ush 10 |
| Carries | Cth A |
| Crosses | Br Rush River |
| Coordinates | 44.62055, -92.33649 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.3 ft (6.2 m) |
| Max Span | 8.2 ft (2.5 m) |
| Deck Area | 52.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 186 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47093000000000 |