Jackson Street over State Route 91
Good Condition23 years old11,200 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-091-14.60-riv |
| Carries | Jackson Street |
| Crosses | State Route 91 |
| Coordinates | 33.91919, -117.43483 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 203.4 ft (62 m) |
| Max Span | 101.7 ft (31 m) |
| Deck Width | 51.2 ft (15.6 m) |
| Deck Area | 967.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,200 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0390 |