Van Buren BLVD over State Route 91
Good Condition15 years old24,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-091-14.08-riv |
| Carries | Van Buren BLVD |
| Crosses | State Route 91 |
| Coordinates | 33.91491, -117.44227 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 201.4 ft (61.4 m) |
| Max Span | 113.8 ft (34.7 m) |
| Deck Width | 151.2 ft (46.1 m) |
| Deck Area | 2830.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,000 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 10 |
| Lanes Under Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0394 |