Route 91 over Monroe Street
Fair Condition67 years old203,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-091-15.10-riv |
| Carries | Route 91 |
| Crosses | Monroe Street |
| Coordinates | 33.92297, -117.42715 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 154.5 ft (47.1 m) |
| Deck Area | 1205.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 203,000 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 10 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0391 |