Cth C over Douglas Creek
Good Condition5 years old193 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 2.5m S Jct Sth 13 |
| Carries | Cth C |
| Crosses | Douglas Creek |
| Coordinates | 45.51806, -90.25810 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 101.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 193 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50009200000000 |