Lrd South ST over Jump River
Fair Condition37 years old370 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 0.6m W Jct Sth 13 |
| Carries | Lrd South ST |
| Crosses | Jump River |
| Coordinates | 45.54406, -90.30111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 53.8 ft (16.4 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 129.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 370 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50005300000000 |