Lrd Ernst RD (dead over N Fk Spirit River
Fair Condition102 years old13 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 0.9m N Jct Sth 86 |
| Carries | Lrd Ernst RD (dead |
| Crosses | N Fk Spirit River |
| Coordinates | 45.46669, -90.07861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.2 ft (8.6 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 58.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1924 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P50008400000000 |