Cth D over N Fk Spirit River
Poor Condition61 years old196 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 1.0m N Jct Sth 86 |
| Carries | Cth D |
| Crosses | N Fk Spirit River |
| Coordinates | 45.46772, -90.09397 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Culvert | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 31.5 ft (9.6 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Area | 75.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 196 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P50091000000000 |